İnternet sitesinin arama motoru optimizasyonu

Rastgele beğendiğim sözlerden bir tanesi

Ölürse ten ölür,canlar ölesi değil

Yunus Emre

İnternet sitesinin arama motoru optimizasyonu

?Web? veya ?internet? bu iki kelimeyi kullanırken deyim yerindeyse kelimeleri cımbızla seçtiğimi belirtmek isterim. Çünkü web kelimesindeki ?w? harfi malumunuz üzere Türkçe bir karakter değil. Durum böyle olunca nasıl olur da (resmi yazışmalar da dahil) bu kelimeyi Türkçe?miz içerisinde kullanırız, anlamakta zorluk çektiğimi belirtmek isterim.(Anlamıyorum demiyorum dikkat buyurun, çünkü mesleğimin gereği olarak kullanılması anlam bütünlüğü açısından güzel gözüküyor.). Bruadan yola çıkarak, bu ?web sitesi? karmaşasından kurtularak ?internet sitesi? nden yola çıkmayı uygun buldum.

Gerek internet sitesi tasarımı ile uğraşanlar gerekse öğrencilerim için minik kısa notlarımın yer aldığı birkaç hususu belirteyim.

· İnternet sitenizi tasarladığınız vakit ilk önce onu arama motorlarının dizilerine kaydetmeniz gerekir.

· Sitenizin meta tagını ve site içerisinde yer alan yazılarınızın etiketlerini iyi seçmeniz gerekir. İçerik ile bu etiketlerin birbiriyle uyumlu olması gerekir.

· Pagerank değeri yüksek olan sitelerde, internet sitenizin yer almasını sağlayarak ?back link? diye tabir edilen sitenize ?geri bağlantı? sağlayabilirsiniz.

· İçeriğinizin orijinalliğini arama motorlarının değerlendireceğini sürekli göz önünde bulundurunuz.

· Belirli bir maksat doğrultusunda çalışmanızı sürdürürseniz sizi google amcanız iyice tanıyacak ve tanıtacaktır.

Şu an için aklıma gelenler bunlar. :)

PAYLAŞ!
Etiketler: arama motoru optimizasyonu google internet sitesi search engine optimization seo web

EKREM GÜLCÜOĞLU HAKKINDA
Ekrem GÜLCÜOĞLU
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Web sitem Facebook adresim Twitter adresim Google Plus adresim

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız  
Yaşınız
E-Posta Adresiniz    
İnternet Adresiniz
Mesajınız  


Yorumlar

Onaylanmamış: 0 yorum
Toplam: 2 yorum
6/8/2009 10:46:09 PM Ekrem
teşekkürler. kavram farklılığı var, var olmasına rağmen alfabemizde "w" olmamasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı bile bilişim bölümünde "web tasarım" dalı ismini tereddüt etmeden kullandığı içün aklıma kavram farklılığından evvel, Türkçe'ye sahip çıkmak gerekir düşüncesi gelmesinden ötürü böyle bir isimlendirme yapmıştım :)
6/6/2009 2:37:39 PM Ali KARA
Öncelikle sitemde yaptığınız yorumlar ve Türkçe'ye karşı gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı teşekkür ederim. "web sitesi" yerine "internet sitesi" kavramını kullanabiliriz ama sizin de bildiğiniz gibi web ve internet kavramları temelde çok farklıdır ve birbirlerini karşılamak için kullanılması bence doğru değildir. Bu arada hemşehri ve meslektaş olduğumuzu da öğrenmiş oldum sitenizden :)Çalışmalarnızda ve hayatınızda başarılar dilerim.

SON YAZILARIM

ÇOK OKUNAN YAZILARIM

KATEGORİLERİNE GÖRE YAZILARIM

ETİKET BULUTU