Veritabanı Organizasyonu Dersinden

Rastgele beğendiğim sözlerden bir tanesi

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

Kanun-i Sultan Süleyman

Veritabanı Organizasyonu Dersinden

VERİTABANI NEDİR?

-         Düzenli bilgiler topluğudur -         Bilgisayar ortamında saklanan düzenli verilerdir. -         Bilgisayar terminolojisinde, sistematik erişim imkanı olan, yönetilebilir, güncellenebilir, taşınabilir, birbirleri arasında tanımlı ilişkiler bulunabilen bilgiler kümesidir. -         Bilgisayarda sistematik şekilde saklanmış, programlarca işlenebilecek veri yığınıdır

Veri Tabanı Yönetim Sistemi- VTYS

Veritabanı tanımlamak, yaratmak, yaşatmak ve veritabanına denetimli erişim sağlamak için kullanılan yazılım sistemidir.

TEMEL KAVRAMLAR

KLASİK DOSYA YAPILARI -         Veri saklama birimlerinde depolanan veri topluluklarına ?dosya? adı verilmektedir. -         Dosyalar ise kendi içersinden kayıtlara bölünmüştür. -         Mesela öğrencilerine tutulduğu bir dosyayı düşünelim

 

İSİM

BABA ADI

Kayıt

DOĞUM YERİ

Doğan Ömer Kartal
Musa Yunus Çankırı
Nisa Uğur Abbas Çankırı
 
Tablo
      Kayıtlar birbiri ile ilişkili alanlardan(field) oluşmaktadır Her kayıt farklı bilgi içermektedir.  

DOSYA SİSTEMLERİNİN SAKINCALARI

  Klasik dosya sistemleri kullanılmaya başladıktan sonra bazı dezavantajlar olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar şöyle sıralanabilir.
  • Veri tekrarı: Aynı veri çeşitli dosyalarda birden fazla yer alabilmektedir. Bu da sistemin hantallaşmasına neden olur. Mesela bir stok dosyasında stok numarası verisinin malzeme dosyasında fatura dosyasında ve ambar girişi dosyasında yer alması gibi.
  • Verinin birkaç dosyada güncellenmesi: Veri birden fazla dosyada tekrar edilebildiği için, verinin bir dosyada güncellenip diğerlerinde güncellenmemesi veri bütünlüğünün(data integrity) bozulmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak birbiri ile çelişen raporlar üretilebilir.
  • Belleğin tekrarlı bilgi nedeniyle israfı: Aynı verinin birden fazla dosya içinde bulunması nedeniyle kullanılan veri sabit diskte fazla yer işgal edecek. Yani sabit disk tekrarlı veriler için kullanılmış olacaktır.
  • Sadece belirli bir dilin kullanılması: verilerin dosya sisteminde saklandığı ortamlar için değişik programlama dillerinden bir tanesi kullanılır. Kullanılan bu programlama dili ise SQL dili gibi esnek değildir.
Marmara Üniversitesi'nden Yrd.Doç.Dr. Buket Doğan'ın ders notlarından faydalanarak ders işlediğimi belirtirim. Kendisine buradan teşekkür ederim.   

PAYLAŞ!
Etiketler: atkaracalar ekrem ekrem gülcüoğlu öğrenci şehit hakkı çelik çok programlı lisesi şehit hakkı çelik çpl şehit hakkı çelik çpl ve atl veritabanı organizasyonu

EKREM GÜLCÜOĞLU HAKKINDA
Ekrem GÜLCÜOĞLU
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Web sitem Facebook adresim Twitter adresim Google Plus adresim

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız  
Yaşınız
E-Posta Adresiniz    
İnternet Adresiniz
Mesajınız  


Yorumlar

Onaylanmamış: 0 yorum
Toplam: 0 yorum

SON YAZILARIM

ÇOK OKUNAN YAZILARIM

KATEGORİLERİNE GÖRE YAZILARIM

ETİKET BULUTU